External Recognition Recipients of 2021 (Fiscal Year)
Jan P. Allebach, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Johann Gutenberg Prize, Society for Imaging Science and Technology
For seminal contributions to printing technology through his work on digital halftoning and color rendering algorithms.
Kingsly Ambrose, Agricultural and Biological Engineering
Fulbright Scholar Award, Fulbright Scholar Program
For his project, “Nondestructive Quality Evaluation of Spices Using Particle-scale Data.”
Arezoo Ardekani, Mechanical Engineering
Executive Committee Member-at-Large, American Physical Society Division of Fluid Dynamics
2021 Grainger Foundation Frontiers of Engineering Grant for Advancement of Interdisciplinary Research, National Academy of Engineering
The Grainger Foundation Frontiers of Engineering Grants provide seed funding for U.S. FOE participants who are at U.S.-based institutions to enable further pursuit of important new interdisciplinary research and projects stimulated by the U.S. FOE symposia.
Participant, National Academy of Engineering US Frontiers of Engineering Symposium
For demonstrating accomplishment in engineering research and technical work with recognizable contributions to advancing the frontiers of engineering.
Santokh Badesha, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Honorary Member, Society for Imaging Science and Technology
For outstanding contributions to the advancement of imaging science and engineering.
Member, National Academy of Engineering
For developing materials enabling the broad use of laser printing and the creation of color laser printing.
Saurabh Bagchi, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Adobe Faculty Award, Adobe
For contributions to reliable and secure cloud computing.
Member, International Federation for Information Processing (IFIP) 10.4 Working Group on Dependable Computing and Fault Tolerance
For contributions to dependable autonomous systems.
Amazon Research Award, Amazon
For streaming video analytics for Internet of Things (IoT) devices.
Distinguished Visitor, Institute of Electrical and Electronics Engineers Computer Society: 2021-2023
Alexandra Boltasseva, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Fellow, Materials Research Society
For her contributions to plasmonic and optical metamaterials including plasmonic waveguides for on-chip circuitry, high-temperature nanophotonics, optical structures with extremely low refractive index, and tunable plasmonics.
Fellow, National Academy of Inventors
For demonstrating a spirit of innovation in creating or facilitating outstanding inventions that have made a tangible impact on the quality of life, economic development, and the welfare of society.
Highly Cited Researcher, Web of Science
For producing multiple highly-cited papers and ranking in the top 1% by citations for field and year in the Web of Science.
Bryan Boudouris, Davidson School of Chemical Engineering
John H. Dillon Medal, American Physical Society
For his fundamental insights connecting polymer structure with charge transport in free radical conducting polymers, organic electronics, and functional block copolymers.
Christopher Brinton, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Distinguished Member, Institute of Electrical and Electronics Engineers INFOCOM Technical Program Committee
Awarded for producing high quality reviews of papers submitted to INFOCOM 2019.
Hua Cai, Industrial Engineering / Environmental and Ecological Engineering
Best Paper Award, Resources, Conservation & Recycling
For the paper, “Quantifying greenhouse gas emissions reduction from bike share systems: a model considering real-world trips and transportation mode choice patterns.”
Luciano Castillo, Mechanical Engineering
Associate Fellow for the Class of 2021 in the American Institute of Aeronautics and Astronautics
Somali Chaterji, Agricultural and Biological Engineering
Amazon Research Award, Amazon
For streaming video analytics for Internet of Things (IoT) devices.
Adobe Research Award, Adobe
For the project, "FlexFed: Flexible Federated Learning on Diverse Devices".
Jun Chen, Mechanical Engineering
Fellow, American Society of Mechanical Engineers
For his use of digital holography as a multiphase flow diagnostic tool, and application of his expertise to underwater energy-generating turbines, aerodynamic noise, and cardiovascular flow.
Mung Chiang, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Fellow, National Academy of Inventors
For demonstrating a spirit of innovation in creating or facilitating outstanding inventions that have made a tangible impact on the quality of life, economic development, and the welfare of society.
International Fellow, Royal Swedish Academy of Engineering Sciences
The Royal Swedish Academy of Engineering Sciences promotes engineering and economic sciences and the advancement of business and industry for the benefit of society.
Brandon Chynoweth, Aeronautics and Astronautics
Applied Vehicle Technology Panel Technology Award, NATO Science and Technology Organization
For contributions to an outstanding NATO Science and Technology Research Task Group, which successfully enhanced the capabilities of hypersonic boundary layer transition prediction.
Steven Collicott, Aeronautics and Astronautics
President-elect, American Society for Gravitational and Space Research
Melba Crawford, Lyles School of Civil Engineering
Outstanding Service Award, Institute of Electrical and Electronics Engineers, Geoscience and Remote Sensing Society
For her outstanding service for the benefit and advancement of the IEEE Geoscience and Remote Sensing Society.
Chelsea Davis, Mechanical Engineering
CAREER Award, National Science Foundation
For the project, "Illuminating Interfacial Mechanics: Utilizing Mechanophores to Visualize Mechanical Performance at Soft Matter Interfaces."
Jamie Davis, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Association for Computing Machinery Special Interest Group on Software Engineering Distinguished Paper Award, European Software Engineering Conference and Symposium on the Foundations of Software Engineering
For the paper titled, "A Principled Approach to GraphQL Query Cost Analysis."
Daniel DeLaurentis, Aeronautics and Astronautics
Fellow, International Council on Systems Engineering
For outstanding contributions to modeling and simulation methodology and to design theory for system of systems and complex aerospace vehicles.
Letian Dou, Davidson School of Chemical Engineering
Web of Science Highly Cited Researcher
For producing multiple highly-cited papers and ranking in the top 1% by citations for field and year in the Web of Science.
International Association of Advanced Materials Young Scientist Award
Awarded to young researchers who have conducted high quality research in the fields of Materials Science, Engineering, and Technology.
American Made Solar Prize, US Department of Energy National Renewable Energy Laboratory
For his research in the area of stable and scalable perovskite solar cells.
Kerrie Douglas, Engineering Education
CAREER Award, National Science Foundation
For the project, "Fair Assessments: Examining Cultural Familiarity to Decrease Bias in Engineering Classroom Assessments."
Brad Duerstock, Industrial Engineering
Semifinalist, Inclusive Design Challenge, Department of Transportation
For development of the Efficient, Accessible and Safe Interaction in a Real Integrated Design Environment for Riders with disabilities (EASI RIDER).
Shawn Ehlers, Agricultural and Biological Engineering
Excellence in Educational Aids Blue Ribbon Award, American Society of Agricultural and Biological Engineers
For developing the IN-PREPared - Indiana Purdue Rural Emergency Preparedness website.
Margaret Gitau, Agricultural and Biological Engineering
Fellow, Carnegie African Diaspora Fellowship Program
For the project, "Fixing a Leaky Pipeline in Academia: Professional Development for Historically Disadvantaged Women Graduate Students and Emerging Scholars in South Africa."
Allison Godwin, Engineering Education
Editor’s Choice feature in the American Society of Civil Engineering’s Journal of Civil Engineering Education
For the article, “Connecting Engineering Students’ Perceptions of Professional Competencies and Their Leadership Development.”
Craig J. Goergen, Weldon School of Biomedical Engineering
Fulbright Scholar Award, Fulbright Scholar Program
For the project, "Retrospectively Gated Multispectral 4D Photoacoustic Cardiac and Brain Imaging."
Christopher Goldenstein, Mechanical Engineering
NASA Early Career Faculty Award
For the project, "Ultrafast Laser Absorption Spectroscopy for Characterizing Shock-Heated Gases."
Jay Gore, Mechanical Engineering
Global Advisor for the Smart Campus Cloud Network
The Smart Campus Cloud Network is a global network of the education campuses of schools, colleges, institutes, and universities committed to making a tangible contribution to the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs).
Rajamani Gounder, Davidson School of Chemical Engineering
Associate Editor, Science Advances
Early Career Award in Catalysis Science and Technology, American Chemical Society
For pioneering research accomplishments in the design or synthesis of catalysts and/or chemical or mechanic characterization of catalysts leading to recognized advancements in the understanding and application of catalysts.
Eckhard Groll, Mechanical Engineering
Honorary Fellow, Institution of Engineers in Scotland
Honorary Fellowship is the highest honor bestowed by the Institution of Engineers in Scotland.
Carol Handwerker, Materials Engineering
Fellow, Materials Research Society
For national leadership across the field of electronic materials packaging, from structure evolution in ceramics to Pb-free solder replacements, and for leadership in sustainability in materials selection and materials education.
Sogand Hasanzadeh, Lyles School of Civil Engineering / Construction Engineering and Management
Thomas Glavinich ELECTRI International 2020 Early Career Award, ELECTRI International
For the project, "Examining a Latent Side-Effect of Electrical Safety Interventions among T&D; Line Workers."
Ahmed Hassanein, Nuclear Engineering
Charles K. Birdsall Award, Institute of Electronics and Electrical Engineers Nuclear and Plasma Science Society
For contributions to recent innovation and leadership in computational plasma physics for applications to magnet fusion in full 3D simulation of plasma evolution during transit events in ITER Tokamak devices.
Outstanding Achievement Award, American Nuclear Society Fusion Energy Division
In recognition of his pioneering worldwide research and leadership on the effects of plasma-material interactions during plasma instabilities in Tokamaks and inertial fusion devices.
Stephen Heister, Aeronautics and Astronautics
Wyld Propulsion Award, American Institute of Aeronautics and Astronautics
For continuous leadership in advancing rocket propulsion engineering through state-of-the-art computational and experimental research.
Kathleen Howell, Aeronautics and Astronautics
Member, International Academy of Astronautics
Election to the International Academy of Astronautics is a recognition of an individual's record of service and achievement, and Members are leaders in space and aeronautical activities in their own countries.
Distinguished Service Award, International Astronautical Federation
For outstanding competence and continuous dedication to the International Astronautical Federation Astrodynamics Committee and Astrodynamics Symposium for over 20 years.
Zubin Jacob, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Leopold Felsen Award for Excellence in Electrodynamics, European Association on Antennas and Propagation
For outstanding fundamental contributions from early stage researchers in electrodynamics.
Young Alumni Achiever Award, Indian Institute of Technology - Bombay
For exceptional contributions to the field of Photonics.
Quest for Undiscovered Energy Storage and Thrust (QUEST) Award, Defense Advanced Research Projects Agency
For leading a Purdue team, which will develop a new theoretical framework that combines quantum properties of light and condensed matter.
Krishna Jayant, Weldon School of Biomedical Engineering
Ralph E. Powe Junior Faculty Enhancement Award, Oak Ridge Associated Universities
Ralph E. Powe Junior Faculty Enhancement Awards enrich the research and professional growth of young faculty.
Joseph Jewell, Aeronautics and Astronautics
Young Investigator Award, Office of Naval Research
For the project, "Detailed Investigation of Hypersonic Instability, Breakdown, and Natural Transition under Quiet Flow with Simulated Ablation-Gas Injection.”
Applied Vehicle Technology Panel Award, NATO Science and Technology Organization
For contributions to an outstanding NATO Science and Technology Research Task Group, which successfully enhanced the capabilities of hypersonic boundary layer transition prediction.
Dan Jiao, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Distinguished Microwave Lecturer, Institute of Electrical and Electronics Engineers Microwave Theory and Techniques Society
Distinguished Microwave Lecturers are internationally recognized experts and technical leaders in their fields within the IEEE Microwave Theory and Techniques Society.
Jian Jin, Agricultural and Biological Engineering
Davidson Prize, American Society of Agricultural and Biological Engineers and the Association of Equipment Manufacturers
For developing LeafSpec, a handheld hyperspectral corn leaf imager.
AE50 Award, American Society of Agricultural and Biological Engineers
For developing LeafSpec, a handheld hyperspectral corn leaf imager.
Martin Jun, Mechanical Engineering
20 Most Influential Academics in Smart Manufacturing , SME
For educating and shaping the next generation of engineers and smart manufacturing technologists.
Young L. Kim, Weldon School of Biomedical Engineering
First Place, Tech Accelerator Challenge NTAC, National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering
For development of a new mobile health (mHealth) application that analyzes microvascular and blood hemoglobin information using a smartphone photo of the patient's inner eyelid.
Tamara Kinzer-Ursem, Weldon School of Biomedical Engineering
Fulbright Scholar Award, Fulbright Scholar Program
For the project, "Tau-Meditated Protein Dynamics: Computational and Experimental Approaches."
Gerhard Klimeck, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Fellow, American Association for the Advancement of Science
For achievements in developing some of the most realistic simulations of ultra-small transistors, and for his leadership role in the global nanotechnology community.
R&D; 100 Award, R&D; World
Recognizing nanoHUB.org as one the year’s most revolutionary developments in science and technology.
Samuel Labi, Lyles School of Civil Engineering
2021 Sussman Best Paper Prize, Frontiers in the Built Environment
For the paper "Promoting Autonomous Vehicles Using Travel Demand and Lane Management Strategies."
Tian Li, Mechanical Engineering
2020 Haythornthwaite Foundation Research Initiation Grant
The Haythornthwaite Foundation Research Initiation Grant supports university faculty engaged in research in theoretical and applied mechanics that are at the beginning of their academic careers.
Jacqueline Linnes, Weldon School of Biomedical Engineering
Moore Inventor Fellowship, Gordon and Betty Moore Foundation
For invention of the MicroRapid Autonomous Analytical Device (microRAAD).
Yung-Hsiang Lu, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Fellow, Institute of Electrical and Electronics Engineers
For contributions to the energy efficiency of computer systems.
Ajay Malshe, Mechanical Engineering
National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine: Laboratory Assessment Board member
The Laboratory Assessments Board oversees National Research Council activities involving review and assessment of the technical quality of internal research conducted at laboratories.
Amy Marconnet, Mechanical Engineering
Humboldt Research Fellowship for Experienced Researchers
The Humboldt Research Fellowship funds international scientists to visit Germany for an extended period to conduct research at German institutions.
Carlos Martinez, Mechanical Engineering
Outstanding Technology Development Award, Far West Region of the Federal Laboratory Consortium for Technology Transfer
For developing the "In-air Drop Encapsulation Apparatus: Microcapsule Mass Production Platform for Carbon Capture and Beyond."
Ramses Martinez, Industrial Engineering
CAREER Award, National Science Foundation
For the project "Rapid and Ultrasensitive Critical Care Testing at the Point of Need using Multiplexed Transient-State Digital Assays."
Peter Meckl, Mechanical Engineering
Fellow, American Society of Mechanical Engineers
The ASME Fellow distinction recognizes significant engineering achievements.
Venkatesh Merwade, Lyles School of Civil Engineering
Highly Commended Paper, Journal of Flood Risk Management
For the paper, "Investigating the role of model structure and surface roughness in generating flood inundation extents using one- and two-dimensional hydraulic models."
Samuel P. Midkiff, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Distinguished Member, Association for Computing Machinery
For outstanding contributions to the field of computing machinery.
Issam Mudawar, Mechanical Engineering
Allan Krauss Thermal Management Medal, American Society of Mechanical Engineers
For 35 years of pioneering accomplishments and international leadership in high-heat flux thermal management of electronics and its impact on the cooling of computers, data centers, hybrid and all-electric vehicles, defense electronics and space vehicles.
Roshanak Nateghi, Industrial Engineering
Councilor, Society for Risk Analysis
William Oakes, Engineering Education
Diversity Award, Global Engineering Deans Council
Recognizing EPICS as a successful program that inspires students from all profiles and backgrounds to study and succeed in engineering.
Maria Okuniewski, Materials Engineering
Mary Jane Oestmann Professional Women's Achievement Award, American Nuclear Society
For her dedication to nuclear materials research and the education and professional development of young researchers in the field of nuclear materials science and engineering.
Guillermo Paniagua, Mechanical Engineering
Fellow, American Institute of Aeronautics and Astronautics
Recognizing his notable and valuable contributions to the arts, sciences or technology of aeronautics and astronautics.
Aircraft Engine Technology Award, American Society of Mechanical Engineers International Gas Turbine Institute
For sustained personal creative contributions to aircraft engine technology in the areas of aircraft engine design, and/or research and development in the fields of combustion and fuels, heat transfer, manufacturing materials and metallurgy.
Ground Testing Award, American Institute of Aeronautics and Astronautics
Recognizing excellence in modeling, simulation, and testing.
Kinam Park, Weldon School of Biomedical Engineering
2020 Highly Cited Researcher, Web of Science
For producing multiple highly-cited papers and ranking in the top 1% by citations for field and year in the Web of Science.
Brandon Pitts, Industrial Engineering
Semifinalist, Inclusive Design Challenge, Department of Transportation
For development of the Efficient, Accessible and Safe Interaction in a Real Integrated Design Environment for Riders with disabilities (EASI RIDER).
Vilas Pol, Davidson School of Chemical Engineering
Fellow, International Association of Advanced Materials
For significant contributions to Advanced Materials Science, Engineering, and Technology.
Best Paper Award, The Minerals, Metals & Materials Society, Light Metals Division and Extraction and Processing Division – Energy
For the paper, “Integrated Sensor Network and Battery Management System for State of Health Estimation and Safety Control of Lithium-ion Batteries.”
Excellence in Process Research Development Award, American Institute of Chemical Engineers
For significant technical contributions to the advancement of process development.
Timothee Pourpoint, Aeronautics and Astronautics
NASA National Engineering and Safety Center Group Achievement Award
For leading his team in a unique and insightful combination of modeling, testing and analysis to determine the sources of ZOTs and pressure spikes in hypergolic engines.
Li Qiao, Aeronautics and Astronautics
Board of Directors Member, The Combustion Institute
Xiaokang Qiu, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
CAREER Award, National Science Foundation
For the project, "Democratizing Algorithmic Program Synthesis."
Anand Raghunathan, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Qualcomm Faculty Award, Qualcomm
Recognizing distinguished research providing strong contributions in key technology areas and inspiring students in realizing their goals.
Julio A. Ramirez, Lyles School of Civil Engineering
Distinguished Member, American Society of Civil Engineers
For outstanding leadership in worldwide data collection, research, and education to enhance resilience of civil infrastructure and communities against earthquakes, tsunamis, and other natural hazards, and for significant contributions in facilitating implementation of mitigation strategies in practice.
Tahira Reid Smith, Mechanical Engineering
Visiting NASA Scholar
For research supporting NASA's capabilities in the areas of engineering, design, and business innovation.
Gintaras Reklaitis, Davidson School of Chemical Engineering
Fellow, American Association for the Advancement of Science
For leading contributions to process systems engineering, including batch processing, supply chain and enterprise-wide optimization and pharmaceutical manufacturing, and for his achievements in education and service.
J. Paul Robinson, Weldon School of Biomedical Engineering
Fellow, American Association for the Advancement of Science
For his distinguished contributions to the field of advanced cytometric analysis and expanding cellular and microbial detection technologies.
Kaushik Roy, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Distinguished Research Award, Institute of Electrical and Electronics Engineers
Technical Committee on Very Large Scale Integration
For outstanding research contributions to the VLSI community through a leadership position.
Michael Sangid, Aeronautics and Astronautics
Manufacturing Leadership Award in Artificial Intelligence and Advanced Analytics, National Association of Manufacturers
The Manufacturing Leadership Awards honor manufacturing companies and individual manufacturing leaders that are shaping the future of global manufacturing
Co-Editor in Chief, International Journal of Fatigue
Brett Savoie, Davidson School of Chemical Engineering
Young Investigator Award, Office of Naval Research
For the project, "Understanding the Atomic to Mesoscale Gap in Li-Ion Battery Failure with Reactive Coarse-Graining Methodologies.”
Dreyfus Award for Machine Learning in the Chemical Sciences and Engineering, The Camille and Henry Dreyfus Foundation
For the project, "Transfer Learning for Deep Generative Chemical Models."
NSF CAREER Award
For the project, "Chemical Network Based Understanding and Prediction of Electrolyte Decomposition in Batteries."
Carlo Scalo, Mechanical Engineering
Applied Vehicle Technology Panel Award, NATO Science and Technology Organization
For contributions to an outstanding NATO Science and Technology Research Task Group, which successfully enhanced the capabilities of hypersonic boundary layer transition prediction.
Steven Schneider, Aeronautics and Astronautics
Applied Vehicle Technology Panel Award, NATO Science and Technology Organization
For Co-Chairing an outstanding NATO Science and Technology Research Task Group, which successfully enhanced the capabilities of hypersonic boundary layer transition prediction.
Gesualdo Scutari, Industrial Engineering
Best Paper Award, Institute of Electronics and Electrical Engineers Signal Processing Society
For the paper, "Joint Optimization of Radio and Computational Resources for Multicell Mobile-Edge Computing.”
Fellow, Institute of Electronics and Electrical Engineers
For his contributions to distributed optimization in signal processing and communications.
Shreyas Sen, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Outstanding Researcher Award, Intel
For the project, “Ground-Up Root-Cause-Analysis Guided Low-Overhead Generic Countermeasures for Power and Electromagnetic Side Channel Attacks.”
Editor’s Choice Article, Sensors
For the paper, “EM-Wave Biosensors: A Review of RF, Microwave, mm-Wave and Optical Sensing.”
Best Demo Award (2nd), Institute of Electrical and Electronics Engineers Symposium on Hardware Oriented Security and Trust
For the project, "SCNIFFER: Fully Automated, Low-cost, Efficient EM SCA Attack
Vladimir M Shalaev, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
2020 Highly Cited Researcher, Web of Science
For producing multiple highly-cited papers and ranking in the top 1% by citations for field and year in the Web of Science.
Greg Shaver, Mechanical Engineering
Fellow, American Society of Mechanical Engineers
For his focus on maximizing efficiency of commercial vehicle powertrains, and demonstrating connected and autonomous vehicles.
Tom Shih, Aeronautics and Astronautics
Editor in Chief, AIAA Journal, American Institute of Aeronautics and Astronautics
Yung Shin, Mechanical Engineering
20 Most Influential Academics in Smart Manufacturing, SME
For educating and shaping the next generation of engineers and smart manufacturing technologists
Thomas Siegmund, Mechanical Engineering
Fellow, Society of Engineering Science
For distinguished contributions to the Society and the technical community.
Shweta Singh, Agricultural and Biological Engineering / Environmental and Ecological Engineering
Participant, National Academy of Engineering US Frontiers of Engineering Symposium
For demonstrating accomplishment in engineering research and technical work with recognizable contributions to advancing the frontiers of engineering.
Early Career Award, American Institute of Chemical Engineers Environmental Division
For her research on the advancement of systems methodologies for Life Cycle Analysis and creation of cloud-based computational tools for sustainability assessment.
Steven F. Son, Mechanical Engineering
Fellow, The Combustion Institute
For leading experimental studies of the combustion and decomposition processes in condensed phase and novel energetic materials.
Research Excellence Award, The Combustion Institute
For research that has had a major impact on the field of combustion science.
Alejandro Strachan, Mechanical Engineering
R&D; 100 Award, R&D; World
Recognizing nanoHUB.org as one the year’s most revolutionary developments in science and technology.
John W. Sutherland, Environmental and Ecological Engineering
20 Most Influential Academics in Smart Manufacturing, SME
For educating and shaping the next generation of engineers and smart manufacturing technologists.
Hong Tan, Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Best Reviewer, World Haptics Conference 2021
Honorable Mention: Best Video Presentation, World Haptics Conference
For the video presentation, "Selective and Divided Attention for Vibrotactile Stimuli on Both Arms.”
Honorable Mention: Best Student Paper, World Haptics Conference
For the paper, "Psychophysical Validation of Interleaving Narrowband Tactile Stimuli to Achieve Broadband Effects."
Vikas Tomar, Aeronautics and Astronautics
Best Paper Award, The Minerals, Metals & Materials Society, Light Metals Division and Extraction & Processing Division – Energy
For the paper, “Integrated Sensor Network and Battery Management System for State of Health Estimation and Safety Control of Lithium-ion Batteries.”
Roger Tormoehlen, Agricultural and Biological Engineering
Excellence in Educational Aids Blue Ribbon Award, American Society of Agricultural and Biological Engineers
For outstanding efforts in developing noteworthy educational materials over the past year.
Thanos Tzempelikos, Lyles School of Civil Engineering
Leon Gaster Award, Society of Light and Lighting
For the paper, "Cross-validation and robustness of daylight glare metrics."
Andrea Vacca, Agricultural and Biological Engineering / Mechanical Engineering
Joseph Bramah Medal, Institution of Mechanical Engineers
For outstanding achievement in mechanical engineering, particularly in the field of hydraulics.
Amit H. Varma, Lyles School of Civil Engineering
T. R. Higgins Lectureship Award, American Institute of Steel Construction
Recognizing an innovative lecturer whose outstanding technical writing constitutes a ground-breaking addition to engineering literature on fabricated structural steel.
Pavlos Vlachos, Mechanical Engineering
Fellow, American Society of Mechanical Engineers
For his work in experimental fluid dynamics and measurement and data science.
Haiyan Wang, Materials Engineering and Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering
Fellow, National Academy of Inventors
For demonstrating a spirit of innovation in creating or facilitating outstanding inventions that have made a tangible impact on the quality of life, economic development, and the welfare of society.
David Warsinger, Mechanical Engineering
J.B. Dondolo Voices for Water Award, 2020 Community Change Heroes
For his work in addressing water scarcity through innovation.
Young Membrane Scientist Award, North American Membrane Society
For his research on the nexus of water and energy, with a specific concentration on desalination.
US Dept. of Energy, Solar Desalination Prize Quarter Finalist
Recognizing a technology to use solar power to purify high salinity water.
First Place, Marine Energy Collegiate Competition, National Renewable Energy Laboratory
For creating a system that uses wave energy to power a batch reverse osmosis system, creating fresh water out of seawater by using the sea's own waves as a renewable energy source.
Juan Wachs, Industrial Engineering
Best Paper, 14th Augmented Environments for Computer Assisted Interventions Workshop
For the paper, "The AI-Medic: An Artificial Intelligent Mentor for Trauma Surgery."
Justin Weibel, Mechanical Engineering
Outstanding Early Faculty Career in Thermal Management Award, American Society of Mechanical Engineers
For his impact on the emerging thermal fields through exceptional technical contributions, leadership and teaching.
Early Career Award, American Society of Mechanical Engineers Electronic and Photonic Packaging Division
For significant technical achievements in the area of electronic and photonic packaging, demonstrated through papers, patents, or product development.
Wenzhuo Wu, Industrial Engineering
CAREER Award, National Science Foundation
For the project "Scalable Nanomanufacturing of Two-Dimensional Topological Materials for Quantum Device Applications."
Pablo Zavattieri, Lyles School of Civil Engineering
Appointee, Defense Materials, Manufacturing and its Infrastructure (DMMI) Standing Committee of the National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine.
Kejie Zhao, Mechanical Engineering
2021 James W. Dally Young Investigator Award, Society for Experimental Mechanics
For seminal contributions to the forefront of electro-chemo-mechanics using well integrated in-situ experimental and theoretical mechanics.