Skip navigation

Faculty, Staff, and Student Awards

These recognitions were received by faculty, staff, and students during the fall 2015 and early spring 2016 semesters.

Faculty Awards

Charles A. Bouman: National Academy of Inventors Fellow

Andrew Brightman: PRIME Ethics Program named a Top 25 Engineering Ethics Program by National Academy of Engineering Center for Engineering Ethics and Society

Ji-Xin Cheng: Research chosen as one of 2015 Top Technical Advances by The Scientist Magazine, Purdue College of Engineering Faculty Award of Excellence in Research

Shelley Claridge: NSF CAREER Award, Exceptional Early Career Award

Ed Delp: Purdue College of Engineering Faculty Award of Excellence in Mentoring

Sherry Harbin: 2015 Outstanding Commercialization Award for Purdue Faculty, National Academy of Inventors Fellow, University Faculty Scholar

Pedro Irazoqui: American Institute for Medical and Biological Engineering Fellow

Tamara Kinzer-Ursem: 2015 Outstanding Alumni Award, University of Toledo Bioengineering Department; National Academy of Engineering's seventh Frontiers of Engineering Education (FOEE) Symposium participant

Jackie Linnes: Outstanding Mentor Award

Eric Nauman:  Murphy Outstanding Undergraduate Teaching Award

Zheng Ouyang: American Institute for Medical and Biological Engineering Fellow

Alyssa Panitch: National Academy of Inventors Fellow

Jenna Rickus: University Faculty Scholar

Ann Rundell: American Institute for Medical and Biological Engineering Fellow

Staff Awards

Melissa Bible: Purdue College of Engineering Team Award of Excellence (Weldon School of Biomedical Engineering Preclinical Studies Research Team)

Gena Brock: Purdue College of Engineering Team Award of Excellence (Weldon School of Biomedical Engineering Preclinical Studies Research Team)

Tina Cleary: Purdue College of Engineering Team Award of Excellence (Weldon School of Biomedical Engineering Preclinical Studies Research Team)

Kitty Cooper: Purdue College of Engineering Administrative/Professional Customer Service Award of Excellence Finalist

Tracy Moller: Purdue College of Engineering Team Award of Excellence (Weldon School of Biomedical Engineering Preclinical Studies Research Team)

William Schoenlein: Purdue College of Engineering Team Award of Excellence (Weldon School of Biomedical Engineering Preclinical Studies Research Team)

Rick Sieber: Purdue College of Engineering Team Award of Excellence (Weldon School of Biomedical Engineering Preclinical Studies Research Team)

Pu Wang: 2016 InnovateHER Business Challenge by the U.S. Small Business Administration finalist

Korina Wilbert: Purdue College of Engineering Leadership Award of Excellence

Graduate Student Awards

Nimisha Bajaj: Robert B. Truitt Fellow

Leon Friesen: Magoon Award

Rucha Joshi: Burton D. Morgan Fellow

Rui Li: SPIE Translational Research Award, Ronald W. Dollens Scholarship

Taylor Moehling: Whitaker Summer Research grant

Matt Pharris: Magoon Award

Evan Phillips: Ronald W. Dollens Scholarship, Sigma Xi 2016 Graduate Student and Post-Doctoral Fellows Research Award

Diana Otero Svaldi: Stephen R. Ash Fellow

Yue Ren: Ronald W. Dollens Scholarship

Han Shih: Outstanding Graduate Student Research Award

Divya Tankasala: Sigma Xi 2016 Graduate Student and Post-Doctoral Fellows Research Award

Ran Tian: Sigma Xi 2016 Graduate Student and Post-Doctoral Fellows Research Award

Nelda Vasquez-Portalatin: Outstanding Service Scholarship

Undergraduate Student Awards

Catalina Abad: Leonard Wood Scholarship

Jordan Addison: Senior Design Team Award

Amelia Adelsperger: Senior Design Team Award

Kelsey Bayer: Weldon School Senior Class Scholarship

Ryan Budde: Ayers Family Scholarship

Tori Clift: Top Prize in Black Division, Burton D. Morgan Business Plan Competition

Michael Drakopoulos: Combs Family Scholarship

Stephanie Eichman: Top Prize in Black Division, Burton D. Morgan Business Plan Competition

Mitchell Hoge: Combs Family Scholarship

Charlotte Hoo: Weldon School Senior Class Scholarship

Amy Koester: Senior Design Team Award

Daniel Romano: Haselby Family Scholarship (outstanding senior); Senior Design Team Award

Daniel Romary: Charles Wayne Sullivan Scholarship (outstanding sophomore)

Julianna Swartzenberg: Senior Design Team Award

Rachael Swenson: Ayers Family Scholarship

Xiaohong Tan: BME Alumni Scholarship (outstanding first year); Charles Wayne Sullivan Scholarship (outstanding sophomore)

Matthew Tharp: BME Alumni Scholarship (outstanding first year)

Stephanie N. Thiede: 2016 Pfizer Society of Toxicology (SOT) Undergraduate Student Travel Award

Melanie Venderley: Haselby Family Scholarship (outstanding senior)

Kelsey Wasilczuk: Havel-Decker Scholarship (outstanding junior)

Andrew Witten: Havel-Decker Scholarship (outstanding junior)

Andre Woloshuk: Weldon School Senior Class Scholarship (service to BME)