Alumni Awardees

Outstanding Industrial Engineers

Richard
Adduci, Jr.
Richard Adduci, Jr. (2013)
(1988)
Julie
DeWane
Julie DeWane (2013)
(1987)
Claire
Nelson
Claire Nelson (2013)
(1981)
Lawrence
Oliver II
Lawrence Oliver II (2013)
(1984)
Said
S.
Darwazah
Said S. Darwazah (2011)
(BSIE 1980)
Stephen
A.
McGaw
Stephen A. McGaw (2011)
(BSIE 1984)
Anthony "Tony"
Wilder
Miller
Anthony "Tony" Wilder Miller (2011)
(BSIE 1989)
Dennis
J.
Schwartz
Dennis J. Schwartz (2011)
(BSIE 1963)
Theresa
C.
Carter
Theresa C. Carter (2010)
(BSIE 1985)
Craig
T.
Hall
Craig T. Hall (2010)
(BSIE 1972)
Rajasekhar
C.
Menon
Rajasekhar C. Menon (2010)
(MSIE 1989)
Carlos
E.
Odio
Carlos E. Odio (2010)
(BSIE 1965, BSCE 1965)
Erin
T.
Youngs
Erin T. Youngs (2010)
(BSIE 1992)
Robert
Adams
Jr.
Robert Adams Jr. (2009)
(BSIE 1981)
Dick
Buell
Dick Buell (2009)
(BSIE 1972)
Lee
Chaden
Lee Chaden (2009)
(BSIE 1964)
Franklin
Sharp
Franklin Sharp (2009)
(MSIE 1961, PhD 1966)
William
Smith
William Smith (2009)
(BSIE 1973, MSIE 1974)
Ricardo
Echevarria
Ricardo Echevarria (2008)
(BSIE 1988)
Edward
M.
Schreck
Edward M. Schreck (2008)
(BSIE 1971)
Patricia
L.
Anslinger
Patricia L. Anslinger (2007)
(BSIE 1982)
Larry
E.
Bagwell
Larry E. Bagwell (2007)
(MSIE 1969)
James
D.
Gibbons
James D. Gibbons (2007)
(BSIE 1985)
Thomas
D.
Kampfer
Thomas D. Kampfer (2007)
(BSIE 1985)
Daniel
E.
Keefe
Daniel E. Keefe (2007)
(BSIE 1981)
Kathy
Kilmer
Kathy Kilmer (2007)
(BSIE 1992)
David
J,
Meyer
David J, Meyer (2007)
(BSIE 1995)
William
H.
Pettibone
William H. Pettibone (2007)
(BSIE 1967)
Thomas
D.
Weldon
Thomas D. Weldon (2006)
(BSIE 1977)
W. Kee Chan (2005)
(BSIE 1970)
Robert S. Dittus (2005)
(BSIE 1973)
Thomas
J.
Friel
Thomas J. Friel (2005)
(BSIE 1969)
Joseph
T.
Mallof
Joseph T. Mallof (2005)
(BSIE 1972)
Mitchell M. Tseng (2005)
(MSIE 1973, PhD 1975)
Peter K. Wang (2005)
(BSIE 1975)
Karri L. Barbar (2004)
(BSIE 1982)
Scott W. Givens (2004)
(BSIE 1988)
Zone-Ching Lin (2004)
(PhD 1984)
Grace Lin (2003)
(MS 1985, PhD 1993)
Kevin R. Scott (2003)
(BSIE 1982)
Robert
E.
Swinehart
Robert E. Swinehart (2003)
(BSIE 1965)
Tamara
M.
Christen
Tamara M. Christen (2002)
(BSIE 1983)
C. Dennis Pegden (2002)
(BSAAE 1971, MSAAE 1973, PhD 1975)
Patricia K. Poppe (2002)
(BSIE 1989, MSIE 1991)
Gregory R. Schriefer (2002)
(BSIE 1974, MSIE 1980)
Parasuram Balasubramanian (2001)
(PhD 1977)
F. Hank Grant III (2001)
(BSIE 1973, MSIE 1977, PhD 1980)
Timothy J. Greene (2001)
(BSAAE 1975, MSIE 1977, PhD 1980)
Joseph Polito (2001)
(MSIE 1974, PhD 1977)
Gary W. Potts (2001)
(BSIE 1970, MSIE 1974)
Stuart C. Stock (2001)
(BSIE 1968, JD 1971)
Robert M. Bozarth (2000)
(BSIE 1974)
Ronald W. Dees (2000)
(BSIE 1972, MSIE 1974)
Keith
J.
Krach
Keith J. Krach (2000)
(BSIE 1979)
Greg Kuper (2000)
(BSIE 1978)
Ravi Venkatesan (2000)
(MSIE 1987)
David
B.
Wortman
David B. Wortman (2000)
(BSIE 1973, MSIE 1977)
Richard A. Wysk (2000)
(PhD 1977)
Bradford C. Anker (1999)
(BSIE 1968)
Dennis Engi (1999)
(BSMATH 1971, MSIE 1974, PhD 1976)
Luis
F.
Machuca
Luis F. Machuca (1999)
(BSEE 1980, MSIE 1981)
D. Lynn Mercer (1999)
(MSIE 1984)
James E. Morehouse (1999)
(BSIE 1966, MSIE 1967)
Curtis D. Neel Jr. (1999)
(BSIE 1968)
MG Robert
D.
Shadley
MG Robert D. Shadley (1999)
(BSIE 1965, MSIE 1966)
Juan
Ernesto
De Bedout
Juan Ernesto De Bedout (1998)
(BSIE 1967, MSIE 1968)
Michael
L.
Eskew
Michael L. Eskew (1998)
(BSIE 1972, HDR 2002)
Pedro
P.
Granadillo
Pedro P. Granadillo (1998)
(BSIE 1970)
Harry V. Huffman (1998)
(BSIE 1965)
Cynthia
A.
Niekamp
Cynthia A. Niekamp (1998)
(BSIE 1981)
Michael
T.
Riordan
Michael T. Riordan (1998)
(BSIE 1972)
John M. Stropki (1998)
(BSIE 1972)
Adel
A.
Zakaria
Adel A. Zakaria (1998)
(MSIE 1970, PhD 1973)
Charles
G.
Armstrong
Charles G. Armstrong (1997)
(BSIE 1964)
John
E.
Carroll
Jr.
John E. Carroll Jr. (1997)
(BSIE 1964, MSIA 1968)
Charles
T.
Cotton
Jr.
Charles T. Cotton Jr. (1997)
(BSIE 1966)
J.
Grady
Cox
J. Grady Cox (1997)
(PhD 1964)
Donald
DeFosset
Jr.
Donald DeFosset Jr. (1997)
(BSIE 1971)
John
A.
Edwardson
Jr.
John A. Edwardson Jr. (1997)
(BSIE 1971, HDR 2006)
James
Farlander
James Farlander (1997)
(MSIE 1964)
Robert
C.
Forney
Robert C. Forney (1997)
(BSChE 1947, MSIE 1948, PhD 1950, HDR 1981)
James
M.
Frische
James M. Frische (1997)
(BSIE 1964, MSIE 1965, HDR 1994)
Carroll
B.
Gambrell
III
Carroll B. Gambrell III (1997)
(PhD 1958)
William
J.
Gillilan
III
William J. Gillilan III (1997)
(BSIE 1968)
Robert
D.
Hall
Robert D. Hall (1997)
(BSIE 1970)
J.
Bruce
Harreld
J. Bruce Harreld (1997)
(BSIE 1972)
John
R.
Hodowal
John R. Hodowal (1997)
(BSIE 1966)
Philipp R. Hornthal (1997)
(BSIE 1972, MSIE 1972)
Donald R. Juncker (1997)
(BSIE 1963, MSIE 1965)
Robert
N.
Lehrer
Robert N. Lehrer (1997)
(BSME 1945, MSIE 1947, PhD 1949)
Donald
G.
Malcolm
Donald G. Malcolm (1997)
(BSPSE 1940, MSIE 1948)
Joe
H.
Mize
Joe H. Mize (1997)
(MSIE 1963, PhD 1964)
Gerald
Nadler
Gerald Nadler (1997)
(MSIE 1946, PhD 1949)
Dennis L. Owen (1997)
(BSIE 1983)
William
L.
Rammes
William L. Rammes (1997)
(BSIE 1963)
John
W.
Reese
Jr.
John W. Reese Jr. (1997)
(MSIE 1954)
Charles (Rocky)
C.
Rhodes
Charles (Rocky) C. Rhodes (1997)
(BSIE 1975, MSIE 1978)
Donald C. Roach (1997)
(BSME 1952, HDR 1995)
James M. Savage (1997)
(BSIE 1972)
C.
Elliott
Sigal
C. Elliott Sigal (1997)
(BSIE 1973, MSIE 1973, PhD 1977)
Harold
E.
Smalley
Sr.
Harold E. Smalley Sr. (1997)
(MSIE 1947)
Stephen
D.
Spence
Stephen D. Spence (1997)
(BSIE 1961)
James
A.
Tompkins
James A. Tompkins (1997)
(BSIE 1969, MSIE 1970, PhD 1972)
Jeremy
S.
Weinstein
Jeremy S. Weinstein (1997)
(MSIE 1968, PhD 1971)