Research Center Staff
Graduate Students
Go To TopUndergraduates
Go To TopVisiting Scholars and Post-Doctoral Researchers
Go To TopAlumni in Faculty Positions
Go To TopGraduate Students, Post Doctoral Researchers, and Visiting Scholars
Go To TopSuneethi
Gudapati
MS 1993
McNulty
MS 1994
Boris
Nenaydykh
1994
Roy
Rice
MS 1995
Garron
Morris
MS 1996
Janice
Fitzgerald
MS 1997
Vince
Schroeder
MS 1997
Lei Z.
Schlitz
PhD 1998
Hani
El-Sheikh
MS 1999
Luis
Brignoni
MS 1999
William
Mohs
MS 1999
C. V. Madhusudana
2000
C.B.
Sobhan
2000
Bechir
Moussa
PhD 2000
Danielle
Daniels (Wade)
2009
James
Simpson
PhD 2000
Philipp
Buermann
2001
Moogeun
Kim
2002
Chin
Yuan Li
PhD 2002
Paul
Litke
MS 2002
Rebecca
Fields
MS 2002
Madhusudan
Iyengar
2003
Sudipta
Basak
MS 2003
Anthony F.
Black
MS 2003
Sung Jin
Kim
2004
Kyu Hyung
Do
2004
Dawei
Sun
2004
Dan J.
Schlitz
PhD 2004
Unni
Vadakkan
PhD 2004
Sydney
Wait
MS 2004
M.S.
Peterson
MS 2004
Jared
Harvest
MS 2004
Vishal
Singhal
PhD 2005
Tyler
Westover
PhD 2005
Christine
Merrill
MS 2005
Avionne
Northcutt
MS 2005
Vince
Badagnani
MS 2005
Wei
Zhang
PhD 2006
Shankar
Krishnan
PhD 2006
Jun
Xu
PhD 2006
Tine
Stevens
2007
Moeketsi
Mpholo
2007
Placidus
Amama
2007
Tolga
Acikalin
PhD 2007
Pramod
Chamarthy
PhD 2007
Sasanka
Kanuparthi
PhD 2007
Himanshu
Mishra
MS 2007
Enrico
Da Riva
2008
Abhijit
Sathe
PhD 2008
Sriharsha
Aradhya
MS 2008
Glen
Powell
MS 2009
Thomas
Key
2009
Tom
Saenen
2009
Cord
Tomforde
2009
Anu
Bulusu
2009
Gouping
Xiong
PhD 2009
Brad
Holcomb
MS 2009
Simranjit
Khalsa
MS 2010
Xuelei
Nie
2010
Joan
Mas
Hemanth
Dhavaleswarapu
PhD 2010
Tannaz
Harirchian
PhD 2010
Niru
Kumari
PhD 2010
Ben
Jones
PhD 2010
Zhen
Huang
PhD 2010
Yoon-Shik
Shin
PhD 2010
Yuefeng
Wang
PhD 2010
Nikhil
Bajaj
MS 2010
Robert
Leffler
MS 2011
Berhane
Gebreslassie
2011
Ravi
Annapragada
PhD 2011
John
McHale
PhD 2011
Ram
Ranjan
PhD 2011
Hung-Yun
Lin
PhD 2011
Jiuning
Hu
PhD 2011
Don
West
MS 2012
Tae Young
Kim
2012
Oisin
Lyons
2012
Fangjun
Hong
2012
Peng
Guan
2012
Sidharth
Paranjape
2012
Sri-Chaitra
Chavali
PhD 2012
Leyuan
Yu
PhD 2012
Jeremy
Schroeder
PhD 2012
Chris
Migliaccio
PhD 2012
Craig
Bradshaw
PhD 2012
Abhinav
Krishna
MS 2012
Jason
Steill
MS 2012
Adrienne
Little
PhD 2013
Andrea
Diani
Jochen
Dietl
Orkan
Kurtulus
2013
Andres
Heldstab
2013
Simone
Mancin
2013
Liangliang
Chen
2013
Karthik
Bodla
PhD 2013
Scott
Flueckiger
PhD 2013
Yuvraj
Singh
2013
Kelly
Rickey
2014
Hsien-Chin
Su
2014
Yuezhong
Feng
2014
Mercy
Dicuangco
MS 2014
Yashwanth
Yadavalli
MS 2014
Susmita
Dash
PhD 2014
Dongseob
Kim
2014
Martine
Baelmans
2015
Niki
Ritchey
PhD 2015
Vellaisamy
Kumaresan
2015
Yonghua
Huang
2015
Ninad
Trifale
2014
Wonjun
Park
Supriya
Dharkar
2015
Rich
Simmons
2015
Steve
Taylor
2015
Matt
Rau
2016
Zhenhai
Pan
2016
Ryan
Wasielewski
Suchismita
Sarangi
2016
Tijs
Van Oevelen
2016
Sajad
Alimohammadi
2016
Yash
Ganatra
2016
Quentin
Pelletier
2017
Alex
Bruce
2017
Chun-Pei
Chen
2017
Ravi
Patel
2017
Pavan Kumar
Vaitheeswaran
2018
Kevin
Drummond
2018
John
Holaday
2018
Harshad
Inamdar
2018
Martina
Tomelleri
2018
Sukshitha
Achar
2018
Xiangyu
Li
2018
Prahlad
Kulkarni
2018
Karen
Son
2018
David
Cuadrado
2018
Ivel
Collins
2018
Helen
Lai
2019
Gaurav
Patankar
2019
Aditya
Chandramohan
2019
Collier
Miers
2019
Carolina
Mira
2019
Prachi
Kale
2019
Todd
Kingston
2019
Xinyuan
Gu
2019
Taylor
Allred
2019
Aakriti
Jain
2019
Sri Ganesh
Subramanian 2019
Jin
Cui
2019
Aaditya
Candadai
2020
Julian
Castillo
2020
Nick
Vu
2020
Srivathsan
Sudhakar
2021
Anali
Soto
2021
Rajath
Kantharaj
2021
Haotian
Liu
2021
Soumya
Bandyopadhyay
2022
Matt
Clark
2022
Conner
Fear
2022
Sara
Lyons
2022
Rishav
Roy
2022
Maureen
Winter
2022
Joseph
Peoples
2022
Kalind
Baraya
2023
Serdar
Ozguc
2023
Tyler
Stamps
2023
Sukshitha
Achar
2023
Manohar
Bongarala
2023
Yifan
Wu
2023
Angie Rojas
Cardenas
2024
Bhaskarjyoti
Sarma
2024
Giacomo
Favero
2024
Eoin Oude
Essink
2024
Past Undergraduate Students
Go To TopJim
Oehmcke
1995
Katy
Schuchardt
1996
Erik
Olsen
2000
Dan
Taylor
2000
Gbenga
Showole
2000
Ken
Leer
2002
Renee
Wenstrup
2003
Girum
Berhane
2003
Indra
Tjahjono
2003
Maria
Burnett
2003
Vishnu
Dwadasi
2004
Himani
Shah
2006
Carlos
Kemeny
2006
Lizmar
Principe
2007
A. J.
Mastropietro
Josh
Christian
2008
Adithya
Bhat
2008
Jon
Shelton
2008
Ronan
Lonergan
2008
Raul
Maturana
2008
Bryson
Sullivan
2008
Sonal
Vaid
Sai
Chodavarapu
2008
Abhijeet
Patel 2010
Marie
Alt
2011
Nick
Czapla
2012
Nadim
Chakroun
2012
Karl
Tucker
2012
Abilasha
Nandakumar
2013
Nico
Weigand
2013
Vagner
Velho
2013
Ankita
Deshmukh
2013
S.G.
Krishnan
2013
Letian
Wang
2013
Nitesh
Bajaj
Michael
Frank
Srivathsan
Sudhakar
Chris
Robinson
Ruixuan
Ren
Sarah
Boes
Ashish
Daga
Michael
Woodworth
Vivek
Sree
Victor
Sousa
Yu
Han
Gonzalo
Cacho
Soumya
Bandyopadhyay
Rajakumar
Ganne
Chaithanya
Kondur
Javieradrian
Ruiz
Andrey
Moskalenko
Julie
Martin
Dayana
Latorre
Prathik
Kaundinya
Nicholas
Vu
Jangannadh
Boddapati
Nick
Stovall-Kurtz
Baju
Joy
Krishna
Korlam
Christian
Retter
Cara
Robinson
Abhijeet
Banthiya
Yanbo
Huang
Jackson
Sant'Ana
Casey
Carter
Jack
Burke
Yizhi
Zhang
Cameron
Fritts
Dhvaneel
Visaria
Rafael
Estrella
Emily
Nadler
Norawish
Lohitnavy
Stephen
Schluth
Monica
Mah
Payton
Case
Dominik
Nasilowski
Paige
Beck
Harris
Tariq Fathe
Trevor
Teague
Ignas
Kasulaitis
Luis
Romaguera
Kyle
Young
Alangari
Ivan
Malov
John
Huby
TaeWon
Kim
Janine
Lee
Bruno
Navaresse
Yun Chi Zoe
Yang
Ashutosh
Goyal
Maria
Paula
Shayak
Chatterjee
Ajay
Gourishankar
Austin
Throckmorton
Aryan
Gosavi
Fredrick
Mungai
Staff and Student Awards
►Amanda Stone named a Tau Beta Pi Laureate for 2024
►Ryan Regan was awarded the Best Poster Award (Component Level Thermal Management) at ITherm 2024
►Zekun Wu was awarded the Runner Up Poster Award (Component Level Thermal Management) at ITherm 2024
►Alex Ceperely recognized with the Best Paper Runner Up Award (Emerging Technologies) at ITherm 2024
►Pranay Nagrani recognized with the Prof. Avram Bar-Cohen Best Paper Award (Mechanics and Reliability) at ITherm 2024
►Meghavin Bhatasana recognized with the Best Paper Runner Up Award (System Level Thermal Management) at ITherm 2024
►Ryan Regan recognized with the Best Paper Runner Up Award (Component Level Thermal Management) at ITherm 2024
►Pranay Nagrani awarded the 2023 R. H. Kohr Graduate Student Fellowship
►Debraliz Isaac-Aragones awarded the 2023 Raymond Viskanta Graduate Student Scholarship
►Bhaskarjyoti Sarma was awarded the 3rd Place Nasser Grayeli Best Poster Award at the ASME InterPACK 2023 Conference
►Qian Qian recognized with the Prof. Avram Bar-Cohen Best Paper Award (Emerging Technologies Track) at ITherm 2023
►Pranay Nagrani and Ritwik Kulkarni recognized with the Prof. Avram Bar-Cohen Best Paper Award (Mechanics and Reliability Track) at ITherm 2023
►Aalok Gaitonde was awarded the Outstanding Poster Award (Emerging Technologies and Fundamentals Track) at ITherm 2023
►Pranay Nagrani was awarded the Best Poster Award (Mechanics and Reliability Track) at ITherm 2023
►Ritwik Kulkarni was awarded the Outstanding Poster Award (Mechanics and Reliability Track) at ITherm 2023
►Wenguang Zhao recognized with the Best Poster Award at THERMINIC 2022
►Marie Rae Shelly was awarded the Best Poster Award (System-Level Thermal Management Track) at ITherm 2022
►Maureen Winter was awarded the Outstanding Poster Award (Emerging Technologies and Fundamentals Track) at ITherm 2022
►Orlando Rivera Gonzalez received the 2022 NSF Graduate Research Fellowship
►Joseph Peoples received 2022 College of Engineering Outstanding Service Scholarship Award
►Soumya Bandyopadhyay received 2020-21 Best Paper Award in IEEE Transactions on Components, Packaging and Manufacturing Technology
►Serdar Ozguc recognized with the Best Student Abstract at the 2021 SEMITHEM Thermal Technologies Workshop (TTW)
►Jin Cui received the 2020-2021 ASME Journal of Electronics Packaging (JEP) Best Paper of the Year Award
►Wenguang Zhao won 3rd prize in an All-Ireland poster competition for PhD students at the 24th Sir Bernard Crossland Symposium, 2021
►Saeel Pai and Manohar Bongarala recieved the Best Solution/Paper Award and Runners-Up Presentation at 5th Annual Smoky Mountains Computational Sciences Data Challenge (SMDC2021)
►Sajad Alimohammadi and Tim Persoons were recognized with the 2020 Harvey Rosten Award for Excellence in the field of thermal analysis of electronic equipment
►Marie Rae Shelly awarded the 2021-22 the William E. Fontaine Memorial Fellowship
►Meghavin Bhatasana was awarded the Best Poster Award (Component-Level Thermal Management Track) at ITherm 2021
►Saeel Pai was awarded the Outstanding Poster Award (Emerging Technologies and Fundamentals Track) at ITherm 2021
►Soumya Bandyopadhyay was awarded the Outstanding Poster Award (Component-Level Thermal Management Track) at ITherm 2021
►Ryan Regan and Maureen Winter awarded NSF Graduate Research Fellowships
►Rishav Roy awarded the 2021 Estus H. and Vashti L. Magoon Award for Excellence in Teaching
CTRC Poster Awards
Best Overall: Tyler Schostek & Jaewon Park
Best Technical: Shanmukhi Sripada
Best Presentation: Zixin Xiong
May 2023
Best Overall: Geeta Pokhrel
Best Technical: Piyush Mani Tripathi
Best Presentation: Angie Daniela Rojas Cardenas
Nov 2022
1st Monohar Bongarala
2nd Angie Rojas Cardenas
3rd Yifan Wu
May 2021
1st Serdar Ozguc
2nd Joseph Peoples
3rd Monohar Bongarala
November 2019
Soumya Bandyopadhyay
Kalind Baraya
Anali Soto and Ankur Miglani
May 2019
1st Aaditya Candadai
2nd Taylor Allred
3rd Soumya Bandyopadhyay
October 2018
1st Aaditya Candadai
2nd Soumya Bandyopadhyay
3rd Xiangyu Li
May 2018
1st Taylor Allred
2nd Collier Miers
3rd Gaurav Patankar
October 2017
Sponsored by Intel
1st Gaurav Patankar
2nd Monojit Chakraborty
3rd Xiangyu Li
May 2017
Sponsored by Intel
1st Gaurav Patankar
2nd Todd Kingston
3rd Jin Cui
November 2016
1st Kevin Drummond
2nd Tijs Van Oevelen
3rd Aditya Chandramohan
May 2016
1st Kevin Drummond
2nd John Holiday
3rd Todd Kingston
November 2015
Sponsored by Raytheon
1st Xuemei Chen
1st Rich Simmons
3rd Matt Rau
May 2015
Sponsored by Raytheon
1st Yash Ganatra
1st Todd Kingston and Kevin Drummond
3rd Suchismita Sarangi
November 2014
Sponsored by Laird
1st Steve Taylor
2nd Alex Bruce and Holly Avins
3rd Aditya Chandramohan
May 2014
Sponsored by Laird
1st Dongseob Kim
2nd Alex Bruce
3rd Steve Taylor
November 2013
Sponsored by IBM
1st Matt Rau
2nd Julian Castillo
3rd Susmita Dash, Aditya Chandramohan
May 2013
Sponsored by IBM
1st Matt Rau
2nd Scott Flueckiger
3rd Niki Ritchey
October 2012
Sponsored by Denso International
1st Niki Ritchey
2nd Scott Flueckiger
3rd Yuvraj Singh/Ruxiao An
May 2012
Sponsored by Denso International
1st Suchismita Sarangi
2nd Ravi Patel/Niki Ritchey
3rd Steve Taylor/Sidharth Paranjape
November 2011
Sponsored by Toyota
1st Abhinav Krishna
2nd Tae Young Kim
3rd Susmita Dash/Mercy Dicuangco
May 2011
Sponsored by Toyota
1st Abhinav Krishna
2nd Sidharth Paranjape/Niki Ritchey
3rd Susmita Dash/Ravi Annapragada
November 2010
Sponsored by Sandia National Laboratories
1st John McHale/Suchismita Sarangi
2nd Ravi Patel/Tannaz Harirchian
3rd Ram Ranjan
May 2010
Sponsored by Sandia National Laboratories
1st Ravi Annapragada/Susmita Dash
2nd Tannaz Harirchian/Sidharth Paranjape/Niki Ritchey
3rd Tannaz Harirchian
November 2009
Sponsored by Rockwell Collins
1st Ben Jones
2nd Tannaz Harirchian/Sidharth Paranjape/Niki Ritchey
3rd Nikhil Bajaj
May 2009
Sponsored by Rockwell Collins
1st Adrienne Little
2nd Tannaz Harirchian
3rd Brian Iverson, Niru Kumari and Ravi Annapragada
October 2008
Sponsored by Intel
1st Niru Kumari/Ravi Annapragada
2nd Tannaz Harirchian
3rd John McHale/Ben Jones
May 2008
Sponsored by Intel
1st Craig Bradshaw
2nd Tannaz Harirchian
3rd John McHale, Ben Jones and Osman El-Atwani
November 2007
Sponsored by Honeywell
1st David Go
2nd Niru Kumari
3rd Himanshu Mishra
May 2007
Sponsored by Honeywell
1st Hao Wang and Hemanth Dhavaleswarapu
2nd Tannaz Harirchian
3rd Stefan Bertsch
November 2006
Sponsored by Eaton
1st Hao Wang and Hemanth Dhavaleswarapu
2nd Mark Kimber
3rd Poh-Seng Lee
May 2006
Sponsored by Eaton
1st Brian Iverson
2nd David Go
3rd Tailian Chen
November 2005
Sponsored by Delphi
1st Brian Iverson
2nd Poh-Seng Lee and Dong Liu
3rd Christine Merrill
May 2005
Sponsored by Delphi
1st Poh-Seng Lee and Dong Liu
2nd Shankar Krishnan
3rd Suwat Trutassanawin
Nov 2004
Sponsored by Apple
1st Poh-Seng Lee and Dong Liu
2nd Hao Wang
3rd Brian Iverson
June 2004
Sponsored by Apple
1st Sydney Wait
2nd Poh-Seng Lee and Dong Liu
3rd Vaibhav Bahadur and Dan Schlitz
November 2003
Sponsored by Aavid
1st Suwat Trutassanawin
2nd Sydney Wait
3rd Tolga Acikalin
June 2003
Sponsored by Aavid
1st Jun Xu
2nd Tony Black and Sydney Wait