Engineering Alumni Awards

Nominations

Nominations are now open for the following awards:

Thank you for your submissions- we look forward to announcing the 2022 recipients this fall.

Past Engineering Alumni Award Recipients

President's Lifetime Award

Year Awardee
1997 Robert E. Hannemann (BSChE '52)
1998 Robert E. Bateman (BSAE '46)
2000 James Warren Hill (BSME '63)
2000 James F. Schorr (BSChE '54)
2001 Christopher Burke (BSCE '77, MSCE '79, PhD '83)
2002 Robert Bowen (BSCE '62)
2003 Michael Birck (BSEE '60)
2003 William Cordier (BSME '49)

Service Award

Year Awardee
1997 Richard L. Gross (BSME '47)
1997 Jerome R. Hansen (BSME '48)
1999 Harold Amrine 
1999 Edward Barnette Jr. (BSIDE '72)
1999 Arthur Bond (BSEE '68, MSEE '69, PhD '74)
1999 Virginia Booth-Gleghorn (BSIE '91, BA '92)
1999 Ed Coleman (BSME '75)
1999 Fred Cooper (BSEE '74)
1999 Arthur Hansen (BSEE '46, MS '48)
1999 Anthony Harris (BSME '75)
1999 Brian Harris (BSIDE '75)
1999 Stanley Kirtley (BSCE '75)
1999 John Logan Jr. (BSCE '75)
1999 Robert Milton (BSME '72, MSME '73)
1999 George Smith Jr. (BSEE '76)
2000 William E. Smith III (BSChE '69)
2001 Brad Belcher (BSAAE '82)
2001 Barry Effron (BS Metallurgical Engineering '67)
2001 Deborah Grubbe (BSChE '77)
2002 Juan Ernesto de Bedout (BSIE '67, MSIE '68)
2002 Harold Force (BSCE '73, MSCE '74)
2003 David Beering (BSCEE '85, MSEE '87)
2003 Donald Knebel (BSEE '68)
2003 Adel Zakaria (MSIE '70, PhD '73)
2004 Donald J. Orr (BSChE '61, HDR '06)
2003 John Bratt (BSME '65)
2004 Donald L. Menchhofer (BSME '60)
2006 Gbile Adewunmi (BSEE '02, MSECE '03)

Young Alumni Award

Year Awardee
2012 Dustin Ruh (BSMSE '03)
2013 Daniel Radocaj (BSAAE '00, MSAAE '01)
2014 Stephanie Severance (BSME '06)
2015 Lisa Wichmann (BSME '05)
2016 Ashley Faires (BSAAE '06)
2017 David Helderman (BSAAE '06, MSAAE '09)
2018 Abigail Moyer (BSCE '06)
2019 Murugan Palaniappan (BSAAE '10)
2020 Jessica Traver Ingram (BSME '14, MSME '17)
2021 Sirisha Bandla (BSAAE '11)

Loyalty Award

Year Awardee
2012 Rick Zadoks (BSME '83, MSME '85, PhD '88)
2013 Rick Roberts (BSChE '76)
2014 Dennis Warner (BSAAE '73, MSME '76)
2015 James W. Overman (BSME '80)
2016 Anthony Harris (BSME '75)
2017 Cheryl Cunningham (BSCE '80)
2018 Janet Goings (BSEE '82)
2019 Elmore Rice (BSEE '54)
2020 Stephen Baranyk (BSME '62)
2021 Charles Miller (BSCE '57)

 

Innovation

Year Awardee
2019 Stacey Burr (BSIE '84, MSIA '91)
2020 Ujjwal Singh (BSCEE '94)
2021 Michael Schrader (BSME '04)