The Indiana Watershed
Leadership Program
congratulates individuals who
have earned a Professional
Certificate in Watershed
Management

 

These watershed leaders committed the time and effort needed to strengthen their technical abilities in watershed management as well as leadership skills to complete the Indiana Watershed Leadership Academy, and in-depth training program of Purdue University. Each participant below has received a Professional Certificate in Watershed Management to recognize their success in this program and continuous efforts within their communities to protect our water resources.

Last Name

First Name

Year Graduated

Position when participant attended the Academy or current position (if known)

Allen

John 

2010

Water Treatment Plant Operator-Seelyville Water Works

Anderson

Gina

2015

ANR/CD Extension Educator – Purdue University

Andrews

Angela

2012

Chief of Surveillance/Pretreatment – City of Lafayette Water Pollution Control

Argyilan

Erin

2011

Associate Professor of Geosciences – IU Northwest

Asbury

Caleb

2015

Biologist – Davey Resource  Group

Ashack

Deb

2013

Stormwater Coordinator – City of Jeffersonville

Baird

Mary

2009

Interpretive Naturalist - Ancilla Domini Sisters

Baird

Sherry

2009

Watershed Coordinator - Vermillion County SWCD

Baker

Andrea

2013

Conservation Program Technician – Kosciusko County SWCD

(Baker) Muffett

Cindy

2007

District Conservationist - Natural Resources Conservation Service

Bannister

Jacob

2014

Site Manager – Davey Resource Group

Barber

Alicia

2011

Water Manager/MS4 coordinator – Town of New Chicago

Barker

Nicole

2014

Executive Director – Save the Dunes

(Beatty) Stonaha

Sara

2012

Natural Resources Education Specialist – City of Bloomington Parks & Recreation

Beisiegel

Jamin

2008

Stormwater Coordinator - Peru Utilities

Bell

Matt

2014

Water Resource Specialist – City of Jeffersonville

Bennett

Morgan

2015

Environmental Health Specialist – Hamilton County Health Department

Bennett

Neal

2014

Environmental Scientist – Butler, Fairman, and Seufert, Inc.

Bergman

Jeff

2011

Director - City of Columbus, Bartholomew County Planning Department

Birt

Lindsay

2007

Graduate Research Assistant -  Purdue University

Blassaras

Crist

2007

CEO & President - Drug and Device Register, LLC

Boekestein

Eileen

2008

Water Quality Coordinator - Grace College & Seminary 

Bolks

Andrea

2013

Fellow – U.S. Environmental Protection Agency Region 5

Borries

Blair

2006

Graduate Student - Southern Illinois University, Carbondale

Breitzke

Kevin

2012

Porter County Surveyor

Brichford

Sarah

2006

President - Wildcat Guardians

Brinkman

Jake

2015

Naturalist – Indy Parks

Brosmer

Josh

2013

Senior Environmental Manager – Indiana Department of Environmental Management

Brown

Angie

2006

Senior Watershed Planner - Indiana Department of Environmental Management

Brown

Rick

2007

MS4 Coordinator - Laporte County SWCD

Burke

Anna

2011

Program Manager – Kosciusko Lakes and Streams

Byers

Derrick

2011

MS4 Director – City of Shelbyville 

Campfield

Sara

2014

Watershed Coordinator – Owen County SWCD

Carey

Dorreen

2014

Special Projects Coordinator – IDNR/Lake Michigan Coastal Program

Carter

Stephen

2011

Stormwater Inspector – Town of Danville

Castell

Diana

2010

Ecology Chairperson-Wawasee Area Conservancy Foundation

Cecil

Toni

2009

MS4 Inspector/Plan Review - Muncie Delaware Stormwater Management

Charlesworth

Jon

2015

Technician – Benton County SWCD

Christie

Lisa

2009

Stormwater Technician - Tippecanoe County Surveyor's Office

Christopher

Monica

2012

Water Quality Educator – Tippecanoe County Partnership for Water Quality 

Clark

Kathy

2008

Executive Director - Lake Maxinkuckee Environmental Council

Clark-Kolaks

Sandra

2009

Southern Fisheries Research Assistant Biologist -IDNR

Clason

Kristen

2015

Watershed Coordinator - Wabash River Enhancement Corporation

Conrad

Rick

2006

Aquatic Biologist - Muncie Sanitary District, Bureau of Water Quality

Conway

Thomas

2014

Regional Program Manager – BlueGreen Alliance

Crafton

Sue

2006

Education Director - Putnam County SWCD

Crighton

Lyn

2008

Exectutive Director - Tippecanoe Watershed Foundation

Curtis

Christine

2007

Hendricks County Partnership for Water Quality

Dausman

Raymond

2010

Lake Manitou Association Member

Daves, Jr.

Gale

2014

Vice President Support Services – Ancilla Systems Incorporated

Davisson

Leslie

2015

Assistant Watershed Coordinator – Jasper County SWCD

de Leon

Bernadette

2010

Doctoral Student and IT Manager – Indiana University

Deverall

Margy

2008

Assistant Director - Tippecanoe County Area Plan Commission

DeWitt

Richard

2013

MS4 Coordinator – City of Franklin

Diehm

Julie

2006

Water Testing Coordinator - LaGrange County SWCD

Dieter

Gwendolyn

2006

District Coordinator - Owen County SWCD

Dillon

Kathleen

2006

Superintendent - Town of Brownsburg, Waste Water Treatment Plant

Douglas

Rebecca

2012

MS4 Coordinator – City of Columbus

Douglass

Alicia

2011

Biologist – Davey Resource Group

Downey

David

2007

Street Commissioner - City of West Lafayette

Driscoll-Farid

Aileen

2015

Community Engagement Coordinator – Bloomington Community Orchard

Dugan

Maryann

2014

Undergraduate Student - Indiana University

Ellis

Nicholas

2012

President – Central Muscatatuck Watershed Project

Etzler

William

2014

Director Business Development – Engineering Resources, Inc.

Exl

Joe

2007

Senior Water Resources Planner - Northwestern Indiana Regional Planning Commission

Floyd

Kendall

2014

Secretary – Lake Papakeechie Sustainability Initiative

French

Falon

2013

Policy Researcher and Outreach Associate – Hoosier Environmental Council

Fribley

Laura

2011

District Support Specialist – IN State Department of Agriculture

(Frost) King

Abigail 

2009

Founder and Education Outreach Coordinator - Save Maumee Grassroots Organization

Fulgoni

Jessica

2013

Watershed Resource Specialist – Wabash River Enhancement Corporation

Garner

Logan

2013

Program Manager, Water Quality Initiatives – Indiana State Department of Agriculture

Gilbert

Tammy

2009

MS4 Operator/Office Manager - Town of Fortville

Goldsmith

Margaret

2014

Curriculum Coach – South Bend Community School Corp

Goulding

Mia

2012

Water Resource Specialist – Save the Dunes

Grady

Caitlin

2011

Graduate Student – Purdue University

Gray

Colby

2012

Graduate Landscape Architect/Environmental Planner – FlatLand Resources, LLC

Greenwood

Deanna

2008

Education Coordinator - Recycling & Waste Reduction District of Porter County

Gregory

Heather

2007

Williams Creek Consulting

Grivas

Susan

2006

Soil Conservationist - Natural Resources Conservation Service

Grossnickle

Dennis

2010

Biology Teacher, Retired 

Hack

Eileen

2008

Senior Environmental Manager - Indiana Department of Environmental Management

(Haley) Molloy

Alicia

2008

Program Director - Federated Conservationists of Westchester County

Haley

Scot

2014

Resource Soil Scientist – USDA-NRCS

Harman

Susan

2009

Project Manager - Shrewsberry & Associates

Hart

Kayleen

2007

Administrative Coordinator - Steuben County SWCD

Haviland

Ashlee

2013

LARE Program Specialist – Indiana Department of Natural Resources

Hebert

Terri

2014

Assistant Professor – Indiana University South Bend

(Heller) Haas

Megan

2009

Lab Technician - Purdue University

Henderson

Stacia

2010

Administrative Secretary-Wells County SWCD

Henion

Eric

2010

MS4 Coordinator-City of Angola

Highlands

Colin

2011

Nonpoint Source Pollution Coordinator – Indiana Lake Michigan Coastal Program , IDNR

Hodaj

Andi

2015

Graduate student – Purdue University

Hoehn

Jessica

2015

Watershed Coordinator – Washington County SWCD

Holeva

LuAnne

2010

Conservation Education Coordinator-Wayne County SWCD & Richmond Sanitary District

Hughes

Jennifer

2015

Stormwater Coordinator – Dearborn County SWCD

Hurst

Heath

2014

Utility – LML Estate Management

Ice

Ann

2010

Education Coordinator-Gibson County SWCD

Ison

Char

2015

Assistant MS4 Coordinator – Seymour Water Pollution Control

Jarboe

Stacey

2007

FMSM Engineers – Jefferson office

Jayne

Kevin

2006

Design Specialist - Design and Analysis, Inc.

Johns

Daryl

2009

Executive Director - Shafer & Freeman Lakes Environmental Conservation Corporation

Johnson

Natalie

2013

Urban Waters Coordinator – Save the Dunes/USDA

Jones

Christopher

2013

MS4 Coordinator/Street Superintendent – Town of Whiteland

Joshua

Crystal

2007

Engineer -  City of Lafayette

Kauffman

Jason

2008

Urban Conservationist - Elkhart County SWCD

Kingma

Cynthia

2014

Title 1 Literacy Coach – Brown Intermediate Center

Kingsland

Tim

2014

HSD Stormwater/MS4 Coordinator – Hobart Stormwater District

Kipling

Jonathan

2010

Staff Civil Engineer-Morley and Associates, Inc.

Komasinski

Dawn

2010

Land Program Manager-Save the Dunes Foundation

Korinek

Ginger

2011

Hydrologist – Water Ways Consulting

Krause

Jill

2014

Watershed Project Manager – Allen County SWCD

Krughoff

Noelle

2006

Watershed Coordinator - Shelby County SWCD

Kurtz

Eric

2008

Stormwater Coordinator/MS4 Operator - Elkhart County SWCD

Lake

Matthew

2012

Executive Director – Merrillville Stormwater Utility

Lane

Deb

2011

District Administrator – Warren Co. SWCD

Lane

Claire

2014

Backyard Conservation Coordinator – Hamilton County SWCD

LaSalle

Holly

2006

Watershed Coordinator - Tippecanoe Environmental Lake & Watershed Foundation

Lathrop

Timothy

2010

Hydrologist-US Geological Survey

Lee

Zach

2015

Watershed  Coordinator – Wayne County SWCD

Lewitke

Matthew

2013

Student – Valparaiso University

Lightner

Gene

2010

Teacher, retired

Lindberg

Kriste

2012

Chairman – National Speleological Society

Livingston

Christine

2007

Assistant Director - Indiana Dunes Tourism

Lode

Don

2013

Supervisor – LaPorte County SWCD

Lodics

Tanya

2008

Big Pine Watershed

Lynn

Deborah

2010

Office Manager-Greene County SWCD

Maloney

Erin

2012

Civil Engineer - FEMA

Marcellino

Paul

2008

Extension Educator -  Purdue University -  Howard County

Markovich

Michelle

2007

Environmental Biologist - TBIRD Design Services

Martin

Cindy

2014

Private Citizen and Volunteer

Martin

Zachary

2014

Resource Conservationist – Steuben County SWCD

Matson

Daniel

2013

Planning & Zoning Coordinator – City of Jeffersonville

McClain

Trisha

2015

Environmental Scholar/Research Assistant – Manchester University

McGurk

Phyllis

2007

Chair and Volunteer - Tippecanoe River Watershed Alliance

McKinley

Sheila

2007

Senior Resource Planner - Christopher B. Burke Engineering, LLC.

Meersman

Matthew

2009

Conservation Technical Assistance Initiative Specialist - Van Buren Conservation District (MI)

Menke

Chad

2010

Hydrologist-US Geological Survey

Messacar

Nicole

2008

Education Coordinator - LaPorte County SWCD

Michaelis 

Teresa 

2010

Watershed Coordinator-Middle Eel River Watershed Initiative

Miller

Martha

2007

District Coordinator - Monroe County SWCD

Miller

Robert

2008

Project Coordinator - Historic Hoosier Hill RC&D

Miller

Michael

2011

Quality Manager – Press-Seal Gasket Corporation

Mills

Howard

2011

Hydrologic Technician - US Geological Survey

Minarich

Bob

2011

General Manager – Valparaiso Lakes Area Conservancy District

Monell

Liz

2013

Intern – Wabash River Enhancement Corporation

Moody

Gary

2013

Founder – F.I.S.H. (Fishable Indiana Streams for Hoosiers)

Morgan

Michael

2014

Senior Project Manager – City of Westfield

Morrow

Glen

2006

City Engineer and MS4 Coordinator - City of Greencastle

Musser

Brian

2011

Resource Conservationist – Steuben County SWCD

Nail

Dennis

2009

Inspector - Town of Mooresville

(Nebe) Birchfield

Jennifer

2010

Water Program Director-Save the Dunes  Foundation

Nichols

Barry

2010

Environmental Scientist II-KTC Division of Environmental Analysis

Norcross

Jessica

2007

Natural Resource Conservationist - Hendricks County SWCD

Novac

Michael

2012

Senior Rural Development Specialist – Indiana Rural Community Assistance Program

O’Brien

Jared

2013

Woodland Restoration/GIS – Taltree Arboretum & Gardens

O'Beirne

Julie

2006

Urban Planner

Odenkirk

Phil

2015

Senior Hydrogeologist – Santis Environmental

O'Neill

Travis

2010

Storm Water Coordinator-City of Warsaw

Orr

Staci

2015

Indiana Department of Environmental Management

Overstreet

Bryan

2008

Extension Educator -  Purdue University Jasper County 

Owen

Larry

2015

Board member – Ouabache Land Conservancy 

Owens

Kelsey

2015

State Environmental Coordinator – USDA Rural Development 

Palmer

Dan

2007

Outdoor news writer

Patterson

Tamatha

2015

Research Biologist – University of Notre Dame

Payne

Lindsey

2009

Graduate Student -  Ecological Sciences and Engineering Program - Purdue University

Peel

Sara

2009

Director of Watershed Projects - Wabash River Enhancement Corporation

Penrod

Mickey

2006

Special Education Teacher - Lafayette School Corporation

Perkins

Dan

2010

Watershed and Conservation Program Specialist-Jasper County SWCD

Pohl

Bryan

2012

Planning Director – Johnson County Planning and Zoning

Pranckus

Mark

2009

Ecological Resource Specialist - JFNew

Quandt

Kyle

2010

Senior Project Manager - Sustainable Natural Resources Technology, Inc.

Quirk

Gretchen

2012

Environmental Health Specialist – Marion County Health Department

Rainey

David Scott

2010

Stormwater Wastewater Superintendent-City of Washington

Raymer

Leslie

2012

Administrator – LaGrange County Lakes Council

Reeve

Tom

2010

NPS Outreach Coordinator/Project Manager -IDEM

Reiman

Jeremy

2015

Environmental Planner - St. Joseph River Basin Commission/Michiana Area Council of Governments

Reinhart

Ben

2012

Resource Conservation Specialist - Clinton County SWCD

Reuter

Derek

2008

Volunteer -  Heartland Communities

Rickert

Adam 

2011

Manager, Water Quality and Hazardous Materials Management – Marion Co. Health Dept.

Rienks

Tim

2007

Environmental Engineer - General Motors

Ronald

Connie

2013

Environmental Consultant – TwinLeaf Consulting

Rood

Wesley

2014

Stormwater Specialist – Westfield Public Works

Rose

Krista

2012

Water Quality/Beach Monitor - U.S. Geological Survey

Sauerheber

Whitney

2012

Mill Creek/Blue River Watershed Coordinator – Washington County SWCD

Schaefer

Maria

2011

MS4/County Conservationist – St. Joseph County SWCD

Schick

Leslie

2013

Environmental Compliance Manager – Indiana Department of Defense National Guard

Schilling

Cherylynn

2012

Project Engineer – Bernardin Lochmueller & Associates, Inc.

Schmees

Joseph

2012

Watershed Specialist/Grant Project Manager - IDEM

Schulze

Bill

2013

Retired – U.S. Forest Service

Serianni

Anthony

2014

Professor – University of Notre Dame

Shively

Matthew

2012

Stormwater Technician – Tippecanoe County Surveyor’s Office/TCPWQ

Shrake

Lora

2006

Project Coordinator - Center for Earth & Environmental Science, IUPUI

Silva

Amy

2015

Executive Director – Little River Wetlands Project, Inc.

Skinner

Annie

2008

Citizen Volunteer -  Clear Lake Township Land Conservancy

Smith

Angie

2008

Interpretive Services and Outreach Programs team leader - U.S. Army Corps of Engineers

Smith

Bradley

2011

Field Scout – CropWatch Agronomic Consulting LLC

Smith~Faught

Cynthia

2010

Environmental Education Coordinator-City of Portage Parks & Recreation

Snoddy

Brandon

2006

Environmental Logistics - Gordon & Associates 

Solchik

Elisabeth

2010

Environmental Scientist (Interm)-IDEM

Speelman

Julie

2009

Project Manager - BASi

Steiff

Bobbi

2007

Senior Environmental Manager - Office of Pollution Prevention, Indiana Department of Environmental Management

Stipe

Valerie

2014

Volunteer – USGS Indianapolis

Sturdevant

Angela

2008

Conservation Information Manager - The Nature Conservancy

Sweitzer

Kris

2007

Agricultural Conservationist - Elkhart County SWCD

Thada

Adam

2013

Graduate Student – Taylor University

Thetonia

Kelsey

2015

Executive Director – Owen County SWCD

Thomison

Neal

2010

Private citizen

Thompson

Jarrett

2010

Stormwater Foreman-Oak Park Conservancy District

Thonn

Tim

2007

Riddle Elementary School

Thum

Jennifer

2013

Watershed Project Manager – Allen County SWCD

Tillotson

Jason

2009

Graduate Student -  Env. Policy & Natural Resource Mgmt - Indiana University

Tompkins

Elizabeth

2011

Natural Resources Coordinator – City of Bloomington Parks and Recreation

Tooley

Chelsea

2014

Indian Creek Watershed Educator – Historic Hoosier Hills

Tosick

Michael

2010

Systems Analyst -  Envisage Technologies Corporation 

Trensey

Jessica

2014

Environmental Manager II - IDEM

Tulloh

Diane

2014

Retired School Teacher

Turner

Allison

2015

Undergraduate Student – Purdue University

Ulmer

John

2006

Chair - Eagle Creek Watershed Task Force

Van Matre

Randy

2014

District Conservationist - NRCS

VanBrandt

Lynette

2008

Agriculture Conservationist - Elkhart County SWCD

Vaughn

Sheryl

2011

Office Administrator/Program Educator – Boone County SWCD

Vester

Kyle

2012

Graduate Research Assistant – Purdue University

Wallace

Bryan

2010

Superintendent Stormwater Department-Oak Park Conservancy District

Wamsley

Kent

2008

Field Representative - The Nature Conservancy

Wart

Kenton

2014

County Surveyor – Hamilton County

Weliver

Gary

2009

MS4 Coordinator - City of Crawfordsville

Wells

Andrew

2014

Watershed Specialist – Indiana Army National Guard

Wendling

Audrey

2011

Env. Health Specialist - Allen County Health Department

Whiteside

Jennifer

2014

Watershed Coordinator – Flatrock-Haw Creek

Wilkerson

Todd

2011

Project Supervisor – City of Franklin

Wilkinson

Dana

2013

Stormwater Inspector – Monroe County Public Works Department

Williams

Matt 

2007

Ecoregional Director - The Nature Conservancy

Winebrinner

Robert B. 

2010

Upper Wabash Watershed Coordinator-Upper Wabash River Basin Commission

Wirth

Heather

2014

Watershed Technician/Educator – Dearborn County SWCD

Wolf

Sarah

2013

Resource Specialist – Indiana State Department of Agriculture

Wortman

Santina

2012

Physical Scientist - U.S.Environmental Protection Agency

Wunsh

Jennifer

2011

Water Resource Specialist – Save the Dunes

Yankowiak

Elizabeth

2015

Director of Preserves and Programs – Little River Wetlands Project, Inc.

Zhou

Mingyan

2011

MS4 Operator – City of Valparasio

 

If you have questions or comments, please contact Laura Esman, Purdue University.