Engineering Education Awards

Alumni Award

Engineering Education Outstanding Alumni Award

(formerly Outstanding Interdisciplinary Engineering Alumni Award)
2017 —
Brian C. Bosma and Thomas A. Gray
2016 — Holly Simmons • See more about Holly and a short video with highlights of her career and time at Purdue.
2015 — Henry A. Frissora (Hank) • Read about our 2015 awardee.
2014 — Rex Carter • Read about our 2014 awardee.

2013 — Stan Jones, Eric J. Schmidt, Michael W. Wells 
2012 — Leslie Bottorff, Rick Kosdrosky
2011 — Debra S. Echt, Raymond Michael Klein, Richard H. Le Sesne
2010 — Howard J. Gobstein
2009 — Harold M. Aberman, Brian E. Farley, Gary C. Horlacher, Robert F. Sharpe, Jr., Mary Spiess Smith
2003 — Geoffrey T. Crowley
2002 — Michael J. Cave, David R. Schwind
2001 — Paul C. Cloyd, Sue Hudson-Abreu
1999 — Gregory M. Ayers


Faculty and Staff Awards

Richard W. McDowell Best Counselor Award

(formerly Freshman Engineering Best Counselor Award)

2016 — Suzanne Coolbaugh-Walker
2014 — Jeffrey Myers
2013 — Rose Redington, Nate Thomas
2012 — Jennifer Alter, Paul Birkhimer
2011 — Kristin Deckard
2010 — Erica Timmerman
2009 — Yuliya Boesch, Lindsay Haugland
2008 — Billi Jennings, Jim Pukrop
2007 — Kristin Deckard
2006 — Beth Burnett
2005 — Jennifer Radecki
2004 — John T. Gaunt
2003 — Jennifer E. Donahoe
2002 — Meredith L. Graham
2001 — William C. Oakes
2000 — Tammi L. Thayer
1999 — James Barany
1998 — Dan D. Budny
1997 — Robert E. Montgomery
1996 — Janet M. Siebenthal, Brian D. Smith
1995 — John T. Gaunt
1994 — Dan D. Budny
1993 — Robert E. Montgomery
1992 — Dan D. Budny
1991 — Robert E. Montgomery
1990 — Marion W. Blalock
1989 — Robert E. Montgomery

Engineering Education Award for Excellence in Undergraduate Teaching

(formerly Best Teacher Award in Freshman Engineering; Best Teacher Award in Engineering Education)

2016 — Joyce Main
2015 — Morgan Hynes
2014 — Michele Strutz
2013 — Michele Strutz
2012 — Matt Ohland
2011 — Brent Jesiek
2010 — Robin Adams
2009 — Brent Jesiek
2008 — Matt Ohland
2007 — Matt Ohland
2006 — William C. Oakes
2005 — P.K. Imbrie
2004 — Deborah K. Follman
2003 — Robert E. Montgomery
2002 — Heidi Diefes-Dux
2001 — William C. Oakes
2000 — Heidi Diefes-Dux
1999 — William C. Oakes
1998 — Dan D. Budny
1997 — Christine R. Pekny
1996 — Dan D. Budny
1995 — Goranka Bjedov
1994 — Robert E. Montgomery

Engineering Education Award for Excellence in Mentoring

2016 — Brent Jesiek
2015 — Alice Pawley

Engineering Education Award for Leadership

2016 — Heidi Diefes-Dux
2015 — Stephen Hoffman


Graduate Student Awards

College of Engineering Outstanding Graduate Student Research Award

2017 — Molly Goldstein
2016 — Catherine Berdanier
2015 — Kelsey Rodgers
2014 — Xin Chen; Honorable Mention: James Huff, Jeremi London, Noah Salzman

College of Engineering Magoon Excellence in Teaching Award

2017 — Neha Choudhary
2015 — Ryan Senkpeil
2013 — Hadi Ali, Lee Rynearson, Noah Salzman

School of Engineering Education Graduate Student Service Award

2017 — Todd Fernandez, Juan Ortega
2016 — Natascha Trellinger
2015 — Catherine Berdanier, Nicole Pitterson, Nichole Ramirez
2014 — Velvet Fitzpatrick, Tamecia Jones, Jaqi McNeil

School of Engineering Education Graduate Student Teaching Award

2017 (New) — Dhinesh Radhakrishnan

Outstanding Graduate Student in Engineering Education

2010 — Shawn Jordan
2009 — Odesma Dalrymple
2007 — Joseph W. Gangestad
2006 — Tamara Moore


Undergraduate Student Awards

IDE Alumni Award for Outstanding Senior Academic Achievement

2017 — Sean Obrecht and Lucas Ray
2016 — Sonja C. Adams, Lauren B. Denney
2015 — Francis Blubaugh, Rebecca L. Kartheiser
2014 — Robert Colcord
2013 — Chloe Morrical, Lourdes Ureña
2012 — Stephen Kelly, Roderick Lammers, Brett Seward
2011 — Torsten Schreiber
2010 — Carmen Rodriguez
2009 — David Gordon, Jeffrey Noren
2007 — Kai Van Horn
2006 — Alexander Rust
2005 — Megan Boland, Matthew Janszen
2004 — Jacqueline Callihan, Rozina Chowdhery, Matthew Janszen
2003 — Clinton Bahler, Jacqueline Callihan, Luke Gutwein, Megan Guyer, Meghan McKenzie
2002 — Luke Gutwein, Megan Guyer, David Niemeyer, John Parent, Graham Sadtler
2001 — Jordan Drazer, Stephen Harris, David Niemeyer
2000 — Andrea Dunn

IDE Alumni Award for Outstanding Junior Academic Achievement

2017 — Reis Lehman and Abby Lemert
2016 — Sean Obrecht
2015 — Sonja C. Adams, Paul A. Hickner
2014 — Rebecca Kartheiser
2013 — Christopher Bosma, Trenton Marshall
2012 — Chloe Morrical, Lourdes Ureña
2011 — Roderick Lammers, Brett Seward
2010 — Nichole Schrank
2004 — Ty Gray, Matthew Janszen, Evan Lutkenhoff
2003 — Clinton Bahler, Matthew Janszen
2002 — Luke Gutwein, Megan Guyer, Nicholas McCarroll
2001 — Megan Guyer, John Parent

Outstanding IDE Award for Service

2017 — Danielle Render
2016 — Alexander T. Klapka, Schyler J. Curtice
2015 — Schuyler R. Putt
2014 — Nicole Gantz
2012 — Ian Boze
2011 — Nichole Schrank
2010 — Philip Zumbrun
2009 — Emily Wigley
2007 — Alex Serafin
2005 — Joel Virkler
2003 — Megan Guyer, John Parent
2001 — Christine Lowmaster