Skip navigation

2018-19 Faculty Advisors

Thank You Faculty Advisors!

2018-19 Student Soybean Innovation Competition - 25th Anniversary!


Team Luma

Natalie Carroll, ABE & ASEC

Abby Engelberth, Agricultural & Biological Engineering


Team Soy Seal

Eva Haviarova, Forestry & Natural Resources

Robert Holland, Economics


Team SoyFul

John Morgan, Chemical Engineering

Cara Putman, Management


Team SoyShield

Maria Marshall, Agricultural Economics

Enrico Martinez, Chemical Engineering


Team Stroy

Chad Allred, Business Management

Jozef Kokini, Food Science


Team Mean Bean Frosting

Kelly Blanchard, Management

Bruce Hamaker, Food Science


Team SoyCoat

Scott Downey, Agricultural Economics

Jonathan Wilker, Chemistry


Team Soynoc+

Christian Butzke, Food Science

Maria Marshall, Agricultural Economics


Team K-Drop

Andy Koswara, Chemical Engineering

Arvind Varma, Chemical Engineering


Team Un-Plastic Wrap

Enrico Martinez, Chemical Engineering

Federico Rossi, Marketing


Team SoyFilm

Jen-Yi Huang, Food Science

Bhagyashree Katare, Agricultural Economics


2017-18 Faculty Advisors

Thank You Faculty Advisors!

2017-18 Student Soybean Innovation Competition


Team TheraSoy

Chris McEvoy, Entrepreneurship & Innovation

Richard Stroshine, Agricultural & Biological Engineering


Team Just So You Know

Cara Putman, Management

Kevin Solomon, Agricultural & Biological Engineering


Team Soy Hog Poo-Vention

Kelly Blanchard, Economics

Jen_Yi Huang, Food Science


Team I am BOBA

Michael Gunderson, Agricultural Economics

Martin Okos, Biological Engineering


Team Soy Soft

Abby Engelberth, Agricultural & Biological Engineering

Charlene Sullivan, Management


Team Soy Safe Solution

Arun Bhunia, Food Science

Paul Preckel, Agricultural Economics


Team Soya Serum

Christina Li, Chemistry

Enrico Martinez, Chemical Engineering


Team SoyAid

Shweta Singh, Agricultural & Biological Engineering/Environmental & Ecological Engineering

Michael Ladisch, Agricultural & Biological Engineering


Team SoyTron

Natalie Carroll, Agricultural & Biological Engineering/Youth Development & Agricultural Economics

Michael Ladisch, Agricultural & Biological Engineering


Team SoyPad

Ganesan Narsimhan, Agricultural & Biological Engineering

Ben Van Kammen, Economics


Team SoyTack

Maria Marshall, Agricultural Economics

Michael Mashtare, Agronomy/Environmental & Ecological Engineering


2016-17 Faculty Advisors

Thank You Faculty Advisors!

2016-17 Student Soybean Innovation Competition


Team Oilslick

Kelly Blanchard, Economics

Mike Ladisch, Agricultural & Biological Engineering


Team Absoybeancy

Gemma Berenguer, Krannert School of Management

Osvaldo Campanella, Agricultural & Biological Engineering


Team Soysorbent

Kingsly Ambrose, Agricultural & Biological Engineering

Joseph Balagtas, Agricultural Economics


Team FiltraSoy

Joseph Sinfield, Civil Engineering

Richard Stroshine, Agricultural & Biological Engineering


Team Soy Chalk

Natalie Carroll, Agricultural & Biological Engineering

Scott Downey, Agricultural Economics


Team PolySoymer

Inez Hua, Environmental & Ecological Engineering

Enrico Martinez, Chemical Engineering


Team Lifepure

Jiqin Ni, Agricultural & Biological Engineering

Paul Preckel, Agricultural Economics


Team Soy Hairmate

Al Heber, Agricultural & Biological Engineering

Federico Rossi, Krannert School of Management


Team Soycology

Chad Laux, Technology & Leadership Innovation

Chris McEvoy, Entrepreneurship


Team SoyMein

Scott Downey, Agricultural Economics

Bruce Applegate, Food Science


Team SoyBin

Kelly Blanchard, Economics

Christine Li, Chemistry


Team Soy Droplets

Bhagyashree Katare, Krannert School of Management

Dharmendra Mishra, Food Science


Team Soy Poofession

Jen-Yi Huang, Food Science

Paul Preckel, Agricultural Economics


Team S-Cups

Teresa Carvajal, Agricultural & Biological Engineering

Juan Martinez, Industrial & Physical Pharmacy


Team Soy Neoseed

Rodolfo Pinal, Industrial & Physical Pharmacy

Charlene Sullivan, Krannert School of Management


Team Soya Soft

Michael Gunderson, Agricultural Economics

Klein Ileleji, Agricultural & Biological Engineering


2015-16 Faculty Advisors

Thank You Faculty Advisors!

2015-16 Student Soybean Innovation Competition


Soy Spacking Technologies -

Brad Joern, Agronomy & Phil Reid, Animal Science


SoyFoliate -

Rodolfo Pinal, Industrial & Physical Pharmacy & Steven Scott, Pharmacy Practice


Perfect 10 Nails -

Teresa Carvajal, Agricultural & Biological Engineering & Amanda Thompson, Purdue Foundry


Soy Queens -

Maria Marshall, Agricultural Economics & David Umulis, Agricultural & Biological Engineering


SoyPods -

Kelly Blanchard, Economics & Nate Mosier, Agricultural & Biological Engineering


Soy Pleascent -

Michael Harris, Chemical Engineering & Paul Preckel, Agricultural Economics


So-ja -

Vince Duffy, Industrial Engineering & Christopher Uyeda, Chemistry


Sparked by Soy -

Vince Bralts, Agricultural & Biological Engineering & Matthew Ginzel, Entomology


Soja Soya -

Beth Carroll, Entrepreneurship & Aigail Engleberth, Agricultural & Biological Engineering


So-Ya Baby -

Brady Kalb, Entrepreneurship & Shaili Sharma, Biomedical Engineering


2014-15 Faculty Advisors

Thank You Faculty Advisors!

2014-15 Student Soybean Innovation Competition


 

Corinne Alexander - Associate Professor

Agricultural Economics

 


 

Chad Allred - Professor

Business Management

 


Bruce Applegate - Associate Professor

Food Science

 


 

Kelly Blanchard - Lecturer

Economics

 


Stroh Brann - Continuing Lecturer

Certificate in Entrepreneurship

 


 

Teresa Carvajal -

Agricultural & Biological Engineering

 


 

W. Scott Downey - Associate Professor

Agricultural Economics

 


 

Laura Downey - Continuous Term Lecturer

Management

 


 

Bernie Engel - Department Head

Agricultural & Biological Engineering

 


 

Matthew Ginzel - Associate Professor

Entomology

 


 

Michael Harris - Professor & Associate Dean of Engineering

Chemical Engineering

 


 

Brad Joern - Professor

Agronomy

 


Candice Kissinger - Chemistry Instructor

Chemistry

 


 

Michael Ladisch - Professor

Agricultural & Biological Engineering

 


 

Angeline Lyon - Assistant Professor

Chemistry & Biological Sciences

 


 

Richard Meilan - Professor

Forestry & Natural Resources

 


 

Ganesan Narsimhan - Professor

Agricultural & Biological Engineering

 


 

Rodolfo Pinal - Associate Professor

Industrial & Physical Pharmacy

 


 

Vilas Pol - Associate Professor

Chemical Engineering

 


 

Paul Preckel - Professor

Agricultural Economics

 

 


 

Philip Reid - Distance Learning Coordinator

Animal Sciences


 

William Robinson - Associate Professor

Management

 


 

Richard Stroshine - Professor

Agricultural & Biological Engineering

 


 

Christopher Uyeda - Assistant Professor

Chemistry